Som gitarista, pesničkár, skladám hudbu a píšem texty k mojim piesňam. Od detstva som mal rád akustickú hudbu, zvuk gitary a táto láska vo mne pretrváva doteraz.

Ako chlapca ma otec brával so sebou na hudobný folk a country festival Zaprášené cesty, ktorého krajské kolo sa konalo vtedy v Banskej Bystrici a ja som nasával srdcom vystúpenia folkových hudobníkov s ich osobitými výpoveďami a virtuózne výkony hráčov Country a Bluegrasových kapiel. V tom čase ako dieťa som žil len pre hudbu, nič iné ma nezaujímalo. Cvičil som na gitare, hral a spieval som si piesne autorov folkovej a country scény.

Keď som mal asi 14 rokov začal som hrávať vo Zvolenskej Country - Bluegrassovej kapele Waggon, v ktorej hral aj môj otec. S kapelou sme navštevovali festival Zaprášené cesty a koncertovali v okolí. V tom čase bolo dosť príležitostí kde si zahrať. V rokoch 1989 a 1990 sme sa umiestnili na ZC a ja som získal cenu za inštrumentálny výkon v hre na gitaru. Okrem toho sme nahrali jednu pieseň na výberovku slovenskej country hudby "LP Country Trh I." (https://www.discogs.com/release/15178613-Various-Country-Trh-1), nahrali sme niekoľko nahrávok pre Slovenský rozhlas a boli sme súčasťou jedného špeciálneho vydania hudobnej relácie "Metronóm" v Slovenskej televízii. Bolo to pre mňa vtedy ako mladého začínajúceho hudobníka veľmi zaujímavé obdobie, plné vystúpení a získavania skúseností. 

Tu je kapela Waggon v čase najväčšej slávy v roku 1991 :)

Neskôr som chcel skúsiť hrať iné hudobné štýly, tak som si kúpil elektrickú gitaru. Spolu s niekoľkými kamarátmi zo Zvolena a okolia sme mali kapelu "Seven days". Mali sme zopár vystúpení, nahrali jednu demo kazetu v pivnici nášho kapelníka a potom sme sa rozpadli, už ani neviem prečo to bolo :) Hrali sme v tom čase vlastný repertoár, okrem iného aj s mojimi piesňami a textami. V tom období sme nahrali demokazetu a tu je jedna pieseň z nej s mojou hudbou a textom.Vtedy som už ale začal písať kompletne vlastné piesne a na gitare som hral už iba prstami, inšpirovaný flamenco a klasickými gitaristami, ktorých nahrávky mi nedali spávať :) Keďže som nemal klasickú gitaru, ale iba westernovú ešte z čias Waggonu, tak som na ňu natiahol nylonové struny a dlho som takto fungoval. Nahral som vtedy jednu demo kazetu na 4 stopom magnetofóne so svojimi 13 piesňami a jednou inštrumentálkou a skúšal som pre tento album nájsť vydavateľa. Doba mi však nepriala, folková hudba vtedy bola ešte menej žiadaná ako pred rokom 1990 a ja som na samo-vydanie albumu vtedy prostriedky nemal.

Tu je jedna pieseň z toho obdobia, nahratá neskôr asi v roku (2000)

Tak som hral svoje piesne priateľom a známym pri rôznych príležitostiach. Môj život sa zmenil, keď mi jeden známy daroval LP platňu gitaristu Vladimíra Mikulku s lutnovými suitami J.S.Bacha. Keď som tam počul prvý krát Fugu a moll (BWV 1000) zažil som niečo neopísateľné. Začal som sa teda učiť sám skladby pre klasickú gitaru.

A tak sa stalo, že som začal učiť na ZUŠ v Detve, kde ešte predo mnou gitaru nik neučil. Riaditeľom bol vtedy skvelý človek - Dušan Holík. Podmienkou bolo doplniť si vzdelanie štúdiom na Konzervatóriu, čo sa aj stalo. Absolvoval som štúdium na Konzervatóriu Dezidera Kardoša v Topoľčanoch, ktoré som ukončil absolventskou skúškou v roku 2001.
Na škole som začal komponovať skladby pre gitaru a niektoré mi môj učiteľ Miloš Tomašovič dovolil  hrať aj na skúškach.

Štvorčasťová suita "Kráľovstvo", ktorú som nahral doma v obývačke v tom období.


Už počas Konzervatória som sa začal zaujímať o informatiku a to viedlo nakoniec k tomu, že som neskôr zmenil aj zamestnanie a prestal učiť gitaru. Definitívne to bolo asi v roku 2002. Odvtedy som si len tak občas doma zahral lutnové suity a vlastné skladby, aby som nevyšiel úplne z cviku. Počas toho obdobia som spravil asi len dve piesne.

Mám túto doménu (hamaliar.com) registrovanú už veľmi dávno a nikdy som ju poriadne nepoužíval. Vždy som si hovoril, že raz zverejním svoje skladby touto cestou, ale nejako som nikdy nemal chuť prezentovať v súčasnom svete svoju osobu ako autora. Mal som pocit, že je veľmi málo ľudí, ktorých by mohli zaujímať moje texty a moje melódie sprevádzané hrou na klasickú gitaru, alebo moje skladby pre klasickú gitaru.

V roku 2014 som zverejnil po viac ako desaťročnej pauze staré nahrávky na svojom Youtube kanáli. Vďaka pozitívnym ohlasom, som potom začal nahrávať ďalšie piesne a vystupovať verejne.

Už v rokoch 1998 - 2001 som sformoval vlastný hudobný štýl, ktorý som s odstupom času nazval neo-trubadúrska hudba, kde hudobná, textová a interpretačná zložka sú rovnocenné. Momentálne hrám na 6 strunovej klasickej gitare, 10 strunovej klasickej gitare (model Narciso Yepes) a 13 strunovej gitare, na ktorú si oproti 10 strunnej nechal pridať ďaľšie struny.

Používam ladenie E13, F12, G11, A10, H9, C8, D7, E6, A, D, g, h, e pričom struny prelaďujem podľa potreby a niekedy využívam spider kapodaster vlastnej výroby (upravený pre 10 strunovú gitaru). Na koncertoch občas používam aj ústnu harmoniku.

Námety mojich piesní sú historické, duchovné a ľúbostné, epické a lyrické balady.

Niečo aktuálne, klip k titulnej piesni tretieho albumu Kone vrané.